Bazen Vazgeçmek Sahip Olmanın ta Kendisidir

Ümran TOLUN ARMAĞAN
Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 13
ZayıfEn iyi 

Hazreti Süleyman’a iki kadın birbirinden şikayet ederek gelirler. Ortada bir bebek vardır. Her biri bebeğin annesi olduğunu iddia etmektedir. Hazreti Süleyman tarafları dinledikten sonra şöyle hüküm verir.

- “Bebeği ortadan ikiye kesin, her bir parçasını birine verin.”


Bu hükmü duyunca kadınlardan biri ileri atılarak “Hayır, ben davamdan vazgeçtim, bebek benim değil, bunundur, ben yalan söyledim.” der.  Bunun üzerine Hazreti Süleyman; bebeğin annesinin bu itirazı yapan olduğunu, diğerinin yalan söylediğini, dolayısıyla bebeği vazgeçene vermelerini ferman eder.

Bu hikâye bize sadece anne şefkatinin büyüklüğünü anlatmaz. Elbette bir anne bebeğinin ölümüyle karşılaşmamak için akıl almaz şeyler yapabilir. Annelik içgüdüsü imkânsızı mümkün kılar. Sadece insanda da değil, aslında bütün canlılarda en temel hasletlerden biridir annelik duygusu. Çocukları yumurtadan çıkan bir tavukta bile öylesine güçlüdür ki annelik, onun peşinden koşan civcivlerini korumak için kendinden kat be kat güçlü, saldırgan ve tehlikeli bir hayvana bile mesela büyük bir köpeğe bile saldırdığı, hatta püskürttüğü görülür. Bu insanı şaşkınlığa düşüren manzaralardandır.

Hazreti Süleyman’ın huzuruna çıkan iki kadından gerçek annenin öncelikle ortaya atılacağı, bebeğinin ölümündense kendinin annelik davasından vazgeçeceği belki basit bir gerçekliktir. Ama bunu bir çırpıda içinden çıkılması oldukça zor safhalara gidebilecek bir karmaşayı çözecek çözüm yolu olarak görebilmesi için insanın Hazreti Süleyman olması gerekir.

Doğru, adil, son derecede zeki ve kararlı bir insan olabilmek peygamberlik özelliklerine sahip olmaktır. Bizim bu hikâyeden çıkarabileceğimiz derslerden bir tanesi de hayattan beklentilerimizin ön sırasına bu özelliklerle donanmış olmayı koyabilmektir. Hayattan beklentilerimiz eğer sadece ünlü olmakla ön plana çıkmış insanların yetenekleri ise karşımıza çıkacak zor seçenekli karmaşık durumlarda bocalayacağız demektir. Çünkü ne ünlü olmak ne yetenekli olmak zor veya imkânsız seçimlerde işimize yaramaz. Kaçınılmaz olarak sürekli karşılaşacağımız bu durumlarda, adil, doğru, son derecede zeki ve kararlı olmak işimize yarayacaktır.

Belki bundan daha önemli bir diğer ders ise, sahip olmak için bazen vazgeçebilmeyi bilmemizin gerekliliğidir.

Alışkanlıklarımızın veya toplum düzenin bize öğrettiği, hatta bizi şartladığı gibi,

“Sakın hakkını yedirme”

“Hak verilmez alınır”

“Alçak eşek olursan herkes sırtına biner, dik dur, itiraz et, başkaldır, ancak o zaman adam sırasına geçersin”

“Hakkını almaktan aciz bir pısırık olursan kafana vurur lokmanı elinden alırlar”

gibi kışkırtan, hak yemeye sebep olan öğütlerin aksine hakkından bile bile vazgeçmenin de yerine zamanına göre bir erdem olabileceğidir.

Hem de kısa bir zaman içinde hakkına sahip olabileceğin, haklılığını ortaya çıkarabilecek bir erdem.

Bazen vazgeçmek sahip olmanın ta kendisidir…


Yazar'a ait diğer yazılar..

Yorumlar 

 
+3 #1 Administrator 22-01-2011 11:38
Kaleminize yüreğinize sağlık Ümran Hanım,

Güzel bir konuya değinmişsiniz. Dediğiniz gibi kimi zaman hakkınızdan vazgeçtiğiniz durumlarda onu kaybetmiş olmazsınız.

Önemli olan bu şekilde bakabilmek hayata.

Yazılarınızın devamını bekliyoruz. :-)
Alıntı
 
 
+2 #2 Rukiye 24-01-2011 13:08
Sayın hocam; yazınız, gözardı edilen güzel bir gerçekliğe parmak basmakta."Sahip olabilmek için bazen vazgeçmeyi göze almak gerekir." cümlesi oldukça manidar, kaleminize yüreğinize sağlık devamını bekliyoruz efendim
Saygılar...
Alıntı
 
 
+2 #3 esra taşpınar 24-01-2011 13:12
çok hoş bir yazı ümran hanım düşüncenize sağlık
Alıntı
 
 
+2 #4 ayşe 24-01-2011 13:56
Okurken sürekli başımı salladım "a evet" diyerek iç sesim eşliğinde...
Alıntı
 
 
+2 #5 fatma 24-01-2011 22:16
güzel yazı,çok beğendim elinize sağlık.
Alıntı
 
 
+2 #6 nihan 27-01-2011 00:54
Çok doğru tesbitler Ümran Hanım.. Kaleminize yüreğinize sağlık...
Alıntı
 
 
+2 #7 Güzide A. 27-01-2011 00:56
Çok güzel.Çok yerinde bi yazı yazmışsınız
Alıntı
 
 
+1 #8 Ayşe T. 22-03-2011 11:40
Yazını başlığını gördüğümde eğer birinin seviyorsan onu özgür bırak dönüyorsa senindir dönmüyorsa zaten hiç olmamıştır gibi bir klişeyi çağrıştırdı çünkü muhatabını özgür bırakmak kendi kişiliği doğrultusunda davranmasına izin vermektir ama yazıyı okuyunca dumur oldum hocam naapmışsın dedim hayatımızın her safhasında bizi şaşırtmaya devam et tebrik ve taktir edilesi birisin.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

z
adobe flash player
template
joomla